MENU

Masarykova chata a Sdružení na Beskydě pro Vás pravidelně pořádají akce pro přiblížení krás a historie Beskyd a Moravskoslezského kraje.

Beskydy odjakživa poskytovaly suroviny pro hutní výrobu a hospodářské činnosti, také lidé z hor byli vždy aktivní a s přírodu Beskyd dokázali šetrně využít. V dobách průmyslové revoluce se Beskydy staly nezastupitelným zdrojem dřeva, vody i pracovní síly pro fabriky a továrny kolem řeky Ostravice (Hamry, Frýdlant nad Ostravicí, Frýdek-Místek, Sviadnov, Paskov, Ostrava).

Cesta beskydského dřeva měla různé etapy vývoje a intenzity. Nejdříve se provozy stavěly přímo u zdrojů, jako právě na Starých Hamrech, rozšiřováním se stavěly fabriky ve Frýdlantě nad Ostravicí (například Ferum, který je i výrobcem pamětní desky Masarykovy chaty, kterou můžete vidět v naší restauraci). 

Proto se po trase stavěly unikátní technické zařízení pro dopravu dřeva, vody. Některá tato zařízení již neexistují a jsou připomínána pouze v expozicích muzeí v našem kraji. Jiná, nebo jejich pozůstatky je možné v krajině ještě pozorovat (dřevařská úzkokolejka, která vedla až téměř pod chatu, vodní nádrže pro zvýšení splavnosti potoků, železniční trať do Bílé, přehrada Šance, úpravy koryt horských potoků, a další zajímavosti).

Proto pro Vás společně se Sdružením Na Beskydě připravujeme akce, které Vám tato místa přiblíží a možná se i dovíte něco více o historii průmyslové výroby.