Navštivte naše krásné Beskydy.

Provozní doba: Po - Ne: 10 - 22h
+420 602 203 047
ubytovani@masarykovachata.cz

Cesta dřeva a oceli

Masarykova chata a Sdružení na Beskydě pro Vás pravidelně pořádají akce pro přiblížení krás a historie Beskyd a Moravskoslezského kraje.

Beskydy odjakživa poskytovaly suroviny pro hutní výrobu a hospodářské činnosti, také lidé z hor byli vždy aktivní a s přírodu Beskyd dokázali šetrně využít. V dobách průmyslové revoluce se Beskydy staly nezastupitelným zdrojem dřeva, vody i pracovní síly pro fabriky a továrny kolem řeky Ostravice (Hamry, Frýdlant nad Ostravicí, Frýdek-Místek, Sviadnov, Paskov, Ostrava).

Cesta beskydského dřeva měla různé etapy vývoje a intenzity. Nejdříve se provozy stavěly přímo u zdrojů, jako právě na Starých Hamrech, rozšiřováním se stavěly fabriky ve Frýdlantě nad Ostravicí (například Ferum, který je i výrobcem pamětní desky Masarykovy chaty, kterou můžete vidět v naší restauraci). 

Proto se po trase stavěly unikátní technické zařízení pro dopravu dřeva, vody. Některá tato zařízení již neexistují a jsou připomínána pouze v expozicích muzeí v našem kraji. Jiná, nebo jejich pozůstatky je možné v krajině ještě pozorovat (dřevařská úzkokolejka, která vedla až téměř pod chatu, vodní nádrže pro zvýšení splavnosti potoků, železniční trať do Bílé, přehrada Šance, úpravy koryt horských potoků, a další zajímavosti).

Proto pro Vás společně se Sdružením Na Beskydě připravujeme akce, které Vám tato místa přiblíží a možná se i dovíte něco více o historii průmyslové výroby. 

Pravidelné akce:

  • Letní pochod na počest T. G. Masaryka
  • Novoroční pochod T. G. Masaryka
O dalších akcích Vás budeme informovat na našich webových stránkách a na facebooku.


Aktivity u nás

Cyklotrasy

Turistika

Sauna

Když prší

Další aktivity

Rezervace on-line

Vyberte si volný termín, rezervujte a přijeďte.

Napište nám

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nám napsat.

Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Webkamera

Podívejte se jak je u nás.

Lokalita Masarykovy chaty

Chata se nachází v Beskydech, na pomezí České a Slovenské republiky, přibližně 1,5 km daleko od rozcestí na Bumbálce.

Mapa